FETHİYE’DE YAPILACAK AKTİVİTELER


Ülkemizin ve Dünya’nın gözde tatil bölgelerinden biri olan Fethiye, tatil yapanlar için yapılacak aktiviteler ve bölgenin güzelliklerini görmek, doğayı keşfetmek, heyecan dolu bir tatil geçirmek için size önerdiğimiz aktiviteleri yapabilirsiniz.
 
YAPILACAK AKTİVİTELER:
 
•             ÖLÜDENİZ TEKNE TURU
 
               Ölüdeniz plajından sabah saat: 10.30’da hareket eden büyük teknelerle muazzam güzellikteki koylara gitmektedir. Tur sırasında Öğle Yemeği servisi ücrete dahil olarak konuklara verilmektedir. Her gidilen Koy ‘da yaklaşık 30dk-45dk arası      durulmaktadır.
Ölüdeniz de gidilen koylar sırasıyla;
                Kelebekler Vadisi
                ST. Nicolas Adası
                Akvaryum Koyu
                Soğuk Su Koyu
                Deve Plajı
 
•             ÖLÜDENİZ YAMAÇ PARAŞÜTÜ
 
Ölüdeniz plajını ve çevresini kuş bakışı izlemek isteyenler için adrenalin dolu bir aktivitedir. Babadağ’ın 1965 metrelik yüksekliğinden 30-45 dk arasında değişen bir uçuş yapılmaktadır. Profesyonel Pilotlar eşliğinde atlayışınızı gerçekleştirebilirsiniz. Dünyadaki en güzel Yamaç Paraşütü merkezlerinin başında gelen Ölüdeniz ‘de bu mükemmel duyguyu tatmadan dönmenizi tavsiye etmiyoruz !
 
•             FETHİYE JEEP SAFARİ
 
Yaz tatilinin en büyük eğlencelerinden birisi olan Jeep Safari Büyük Jeep’lerle konvoy şeklinde sıralanarak gidilen ve bolca su savaşı vb. etkinliklerin yapıldığı bir Eğlence Turudur. Sabah saat: 08:30’da başlayıp Akşam saat 18:30 gibi son bulur. Tur içerisinde Öğle Yemeği de ücrete tabidir. Tur Programı Sırasıyla Şu şekilde sıralanmaktadır;
                Tlos - Yakapark - Saklıkent - Çamur Banyosu - Xhantos - Patara
 
•             FETHİYE 12 ADALAR TEKNE TURU
 
Fethiye’de tatil yapanlar için yapılması önerilen aktivitelerden birisidir. Fethiye limanında bulunan tur tekneleri günübirlik çeşitli doğa harikası koyları ziyaret ederek misafirlerine unutulmaz anlar yaşatmaktadır. Sabah saat: 10:30’da hareket edip akşamüstü: 18:00’da son bulmaktadır. Tur tekneleri Çeşitli ada ve koylara uğrayarak sizlerin güzel zamanlar yaşamanızı sağlarlar.
Bu adalardan bazıları ;

                Yassıca Adası
                Boynuzbükü Koyu
                Akvaryum Koyu
                Tersane Adası
                Kızıl Ada
 
•             FETHİYE AT TURU
               
               At binmeyi sevenler için güzel bir aktivitedir. Tatilinize değişik ve güzel anılar katabilirsiniz. Fethiye, Hisarönünden başlayıp Çam ağaçlarının arasından Ölüdeniz ve Kayaköy olmak üzere 2 ayrı noktaya yapılmaktadır. Toplamda 3 saat süren bir Etkinliğimizde Bol bol Fotoğraf çekip güzel manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz
 
•             FETHİYE TÜPLÜ DALIŞ
 
              Fethiye’nin en Güzel ve Berrak koylarında sizlere Denizin altındaki yaşamın nasıl büyüleyici olduğunu gösteren bu deneyim Tatilinizde unutulmayacak bir Anı olarak kalabilir. Eğer şimdiye kadar herhangi bir şekilde bu deneyimi tatmadıysanız Şiddetle tavsiye ediyoruz, bayılacağınıza eminiz..
 
•             DALAMAN RAFTİNG
               
                Fethiye’de tatil yapanlar için eğlence, heyecan ve adrenalin yüksek olduğu bir aktivitedir.
Yaklaşık olarak 3 saat süren Bu aktivite içerisinde Profesyonel ekipler ile  güvenli ve güzel zamanlar geçirebilirsiniz.
 
•             DALYAN TURU
 
              Doğal ve Tarihi güzelliklerini görmek için Dalyan içerisinde Tekne Turlarını şiddetle tavsiye ediyoruz. Bir çok Turistin ilgisini çeken bölgede nehrin deniz ile birleşen kısmında bulunan İztuzu Plajı ise Caretta Caretta ‘ların üreme alanı olarak bilinir. Mükemmel Denizi ve Sahili ile bu bölgeyi ziyaret etmeden geçmeyin!
 

•            ATV TURU             

              Kolay kullanımlı otomatik ATV ‘ler ile, Hayalet Kasaba Kayaköy ve orman yolarında inanılmaz bir doğa içersinde off-road keyfi yaşacaksınız. Gemiler Koyu ‘nun müthiş manzarası eşliğinde yaklaşık 2 saat boyunca unutulmaz bir macera sizi bekliyor.
Eğlence, macera ve özgürlük. Kirlenmekten mutlu olacağınız bir gün.
 
 
GEZİLECEK YERLER:
 

Tarihi yerler 

•             KAYAKÖY
               
                Eskilerden Günümüze kalan Hayalet Bir Kent.
Lyckia Uygarlığının yerleşim yeri üzerine kurulmuş eski bir Rum köyüdür. Kurtuluş Savaşı sonrası Türkiye-Yunanistan arasından imzalanan anlaşma gereği Batı Trakya’daki Türk halkı ile burada bulunan Rum halkı yer değiştirmiştir. Daha sonra bölgeye gelen Halkımız buradaki yaşama uyum sağlayamayarak burayı terk etmiştir. Bu Tarihi yer İnanılmaz bir Tarihi dokuya sahiptir. İçerisinde yürüdüğünüzde insanda masalsı hisler uyandıran bu köyü kesin ve kesin görmenizi tavsiye ediyoruz.
 
•             SAKLIKENT KANYONU
               
                Fethiye Sınırları içerisinde bulunan Saklı Kent Milli parkı gezilmeye değer nitelikte harika bir doğa mucizesidir. Altınızda akan kanyon ile harika bir yürüyüş sizleri beklemekte. İlk olarak sığ olan su giderek derinleşmektedir. Saklıkent içerisinde bulunan tesislerde dinlenip ailenizle manzaranın ve doğanın tadını çıkarabilirsiniz. İster Turlar eşliğinde isterse kendi araçlarınızla ulaşabileceğiniz bir yer olan Saklıkent mutlaka gidilmesi gereken yerler içerisinde.
 
•             TLOS ANTİK KENTİ
 
                Lycia Uygarlığının önemli yerleşkelerinden birisi olan TLOS antik kenti Tarih Düşkünlerinin en önemli uğrak yeridir.
 
•             YAKAPARK

                Saklıkent Yolu üzerinde bulunan bir işletme olan Yakapark Mükemmel Konsepti ile gidilebilecek güzel yerlerden birisidir.
 
•             GİZLİKENT ŞELALESİ
 
                Saklıkent Yolu üzerinde bulunan Şelale maceracı gezginleri kendi çeken bir doğal güzellik, içerisinde de güzel bir işletme bulunmakta.
 
•             FETHİYE KRAL MEZARLARI
 
                Fethiye’nin bir çok bölgesinde karşılaşabileceğiniz bu yapılar Lyckia uygarlığından günümüze kalan başlıca tarihi eserlerdir.
 
•             PINARA ANTİK KENTİ
 
                Fethiye-Kaş yolu üzerinden gidebileceğiniz bu tarihi kent içerisindeki Akropol, Agora, Tiyatro, Lahit vb.. bir çok esere ev sahipliği yapmakta.
 
•             TELMESSOS ANTİK KENT
 
              İlçenin tarihteki ilk yerleşim yeri olma özelliği taşımış, tarihler boyunca önemini korumuş bir yerleşim yeridir. Fethiye içerisine yayılmıştır
 

•             CADİANDA 
              
               Yeşil Üzümlü bölgesinde bulunan tarihi yer Antik Çağdaki Atletizm merkezi olarak bilinir. Yanıklar ve Yeşil Üzümlü ile birlikte Rotaya eklenebilir.
 
 
 

Çarşı – Pazar 

•             PASPATUR
 
                Fethiye´nin Merkezinde bulunan tarihi çarşıdır. Eski adı hala günümüzde de kullanılmaktadır. İçerisinde canlı çok birçok işletme bulunur.


•            FETHİYE BALIK PAZARI
 
                Fethiye Merkezde bulunan bu alan mükemmel dokuya sahip bir yerdir. Özellikle gidip burada güzel lezzetleri ve dokuyu hissetmenizi isteriz..
 


Fethiye Plajları ve Koyları
 
•             Ölüdeniz Plajı
 
                Dünyaca ünlü olan bu plaj içerisinde ister Kumburnu Tabiat Parkı Bölgesinden giriş yapılarak durgun ve sakin olan kısımda isterse Belce Kız olarak adlandırılan açık bölümde Mavi bayraklı denizin keyfini çıkarabilirsiniz.
 
•             Kabak Koyu
 
                Bölgenin saklı yerlerinden birisidir. Karayolunun gittiği en son yerdir. Bölgeye kendi aracınızla inemiyorsunuz. Aracınızı park edip dolmuşla 500m aşağıda bulunan Kabak koyuna inebiliyorsunuz. İçerisinde birçok yerleşke ve Kamp alanı bulunmaktadır.
 
•             Kıdrak Koyu
 
                Ölüdeniz’i geçtikten sonra karşılaşacağınız ilk plajlardır. Piknik yapabileceğiniz de bir yer olması özellikle aileler için çok caziptir. Giriş ücretlidir.
 
•             Gemiler Koyu
 
                Kayaköy üzerinden gidilen plaj olan gemiler koyu temiz bir denize sahiptir. Ormanlık alan içerisinden mükemmel manzara eşliğinde bölgeye varabilirsiniz.
 
•             Patara Plajı
 
                Lycia uygarlığının liman şehri olan bu plaj içerisindeki tarihi yerleşke ve altın ve incecik kumlu plajı ile dünyaya nam salmıştır. Türkiye’nin en uzun 2.plajıdır. Kum tepeleriyle adeta bir çölü andıran bu eşsiz yer görülmesi gereken yerler içerisindedir.
 
•             Kuleli Koyu
 
                Yenilen konsepti ile bayanlar için özel bir alanı da bulunan bu özel işletme misafirlerine özel zamanlar sunmaktadır.
 
•             Aksazlar Koyu - Büyük Samanlık Koyu - Küçük Samanlık Koyu
 
                Fethiye körfezinde Karagözler mevkii üzerinde bulunan bu koylar özel işletmeler tarafından işletilmektedir. Ormanlık alan içerisinde bulunan bu işletmeler özel fırsatlar sunarak misafirlerine güzel bir tatil imkanı sunmakta.
 
•             Çalış Plajı
 
                Fethiye´nin önemli yerleşim yerleri içerisinde olan Çalış, körfez boyunca uzanan büyük bir kıyı ve plaj bölgesine sahiptir. Plaj yanı sıra sahil boyunca birçok işletme mevcuttur.
 
•             Günlüklü Koyu
 
                Fethiye-Göcek arasında bulunan bölgede mükemmel ormanlık alanda piknik yapabilirsiniz, ayrıca incecik kumuyla sahilde denizin keyfini çıkarabilirsiniz.
 
•             Katrancı Koyu
 
                Fethiye’nin önemli kamp alanlarından birisi olan katranı koyu hem ormanlık alanları sevenler hem de denizsiz yapamayanlar için bir cennet.
 
•             İnlice Halk Plajı
 
                Göcek merkeze yakın olan bu plaj günübirlikçi tatilcilerin uğrak yerlerinden birisidir.